100_5009 (Large).JPG
Bystřicka, okres Vsetín.

Bystřička, okres Vsetín

Valašské Meziříčí je město s bezmála 28 tisíci obyvateli, které leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd a významný dopravní uzel. Někdy se Valašskému Meziříčí také říká: Valašské Atény, nebo jen zkráceně Valmez.
Valašské Meziříčí.jpg
Znak Valašské Meziříčí.png
Vlajka Valašské Meziříčí.png
NAUČNÁ STEZKA T.G. MASARYKA 

Trasa stezky dlouhé asi 13 km má celkem 12 zastavení, která návštěvníky seznamují s přírodou a historií Valašského Meziříčí a okolí. Je věnována prvnímu československému prezidentovi, který zde začínal svou politickou kariéru.

Začíná na náměstí ve Valašském Meziříčí, pokračuje kolem zámku Žerotínů a dále podél Rožnovské Bečvy až k jejímu soutoku s Vsetínskou Bečvou a odtud po červené turistické značce přes obec Poličnou do sedla pod Piškovou v Hostýnských vrších. Zde pokračuje po žluté, míjí skalní útvar Jarcovskou kulu a obec Jarcovou, pak se podél Vsetínské Bečvy vrací zpátky do Valašského Meziříčí.

Na následujících stránkách naleznete podrobnější informace o Naučné stezce T.G.Masaryka:

NAUČNÁ STEZKA JANA KARAFIÁTA 

Stezka se nachází ve městě Valašské Meziříčí v úseku: Valašské Meziříčí, nádraží ČD - Velká Lhota - Bystřička, přehrada. Na trase je 16 zastavení, její délka je 14 km. Stezka je pojmenována po Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků, který 20 let sloužil jako evangelický farář v nedaleké obci. Na trase je celkem zastavení s 16 informačními tabulemi, které návštěvníky seznamují s přírodou a historií okolí Valašského Meziříčí. Stezka je určena zejména rodičům s dětmi a školní mládeži.

Stezka vede kolem kostela sv. Trojice, přes parky Botanika a Štěpánov s výhledem na hřeben Veřovických Javorníků a Beskyd, na Podhájí, kde je dochována květnatá louka z doby valašské kolonizace, stezka dále pokračuje přes les a odtud kolem lyžařského vleku nad obcí Veselá do Velké Lhoty a dále až k přehradní nádrži v obci Bystřička.
ZÁMEK ŽEROTÍNŮ VE VALAŠSKÉM MEZIŘÍČÍ

Rozsáhlý zámek se nachází nad levým břehem Rožnovské Bečvy v severní části historického jádra města Valašské Meziříčí na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Zámek je dvoupatrová trojkřídlá budova. V přízemí a v 1. patře nádvoří jsou zčásti zasklené barokní arkády.

Jako náhradu za zbořený hrad v Rožnově pod Radhoštěm nechali Žerotínové v polovině 16. století postavit renesanční zámek. V roce 1648 poškodili zámek Švédové. Počátkem 18. století byl zámek rozšířen a barokně upraven. Po bitvě u Slavkova sloužil zámecký areál nějaký čas jako vojenská nemocnice, v roce 1855 tu byla zřízena ženská trestnice. Tehdy byla odstraněna umělecká výzdoba a pokračovala devastace památky. Zámek také zčásti sloužil jako kasárna a k bytovým účelům. V letech 1956 - 1958 byl zámek restaurován a poté byl zámecký objekt účelově využit, v posledních letech byly uskutečněny úpravy zámku pro kulturní účely.

V následujícím odkazu naleznete podrobnější informace o tomto zámku:

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Opište prosím kontrolní kód "7523"

Když trávíte dovolenou v ČR, kde nejraději?

V kempu u vody? (5 | 9%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one